Detail subjektu

Suroviny

Výrobky a suroviny:

Ovoce , Nealko nápoje

Prodejny

Typ prodejny:

Ovoce/zelenina

ZEMCHEBA, s.r.o.

K pěstování ovoce neodmyslitelně patří i její zpracovatelé. Jedním takovým je i Zemcheba s.r.o. v Chelčicích, která bezpochyby s nemalou důstojností vytváří své aktivity s velkým citem k jihočeské krajině a je pokračovatelem letitých ovocnářských tradic v Chelčicko-lhenickém mikroregionu. Takové tradice stojí za to udržovat a podporovat je, protože uznejte sami, které jablko je lepší? To z dovozu nebo to provoněné českým sluníčkem?
Ovocnářství má v dané oblasti skutečně již dlouhou tradici. První zmínky o místním pěstování jsou známé už v druhé polovině 19. století, kdy byly Chelčické třešně dováženy dokonce až na rakousko-uherský císařský dvůr. Odedávna tomu přispívaly především ideální geografické podmínky pro pěstování ovoce. Své místo zde zaujalo klasické ovoce mírného pásu, jako jsou jablka, třešně, višně, červený a černý rybíz, švestky, angrešt nebo hrušky.
Chelčicko-lhenický mikroregion se pyšní jednou významnou specifikou. Získal chráněnou známku - „označení geografického původu“, čímž je myšleno, že ovoce, které je v této oblasti vypěstováno, je svým způsobem jedinečné a nezaměnitelné s jiným kdekoli na světě. Jedná se opravdu o významné ocenění, protože co se týče ovocnářství, tak se v celé Evropě vyskytují dohromady pouze tři takové oblasti. Jedním příkladem proč si mikroregion takovou značku zasloužil, jsou větší výkyvy teplot mezi dnem a nocí, čímž se vytváří v ovoci aromatické látky, které zvýrazňují jeho chuť a vůni.
Ovoce se v Chelčicích začalo prvně zpracovávat v roce 1986. Postupně se začínalo se zpracováním koncentrátů a lisováním ovoce na čerstvé ovocné šťávy. Následně pokračoval vývoj výroby v podobě tetrapakových krabiček, od nichž se postupně ustoupilo, a 100% ovocná šťáva se začala stáčet do skleněných láhví. Mezi produkty, které Zemcheba s.r.o. v současné době ještě nabízí, patří poloprodukty pro výrobu marmelád, ovocné pyré pro děti, sirupy nebo 100% šťávy ve velkých 5 litrových krabicích. Své produkty distribuují do velkých obchodních řetězců jako je Terno nebo Globus. Produkty lze zakoupit též v podnikové prodejně v sídle firmy Chelčice 106.
Firma Zemcheba s.r.o. se věnuje kromě zpracování ovoce i dalším druhům výroby. Konkrétně se jedná o živočišnou výrobu, rostlinnou výrobu, vlastní pěstování v ovocných sadech nebo sušení drůbežího separátu, který se využívá jako komponent pro granule pro psy.
Kromě slavností květů a plodů v Chelčicko-Lhenickém mikroregionu firma Zemcheba podporuje ještě několik dalších aktivit. V první řadě se jedná o domov sv. Linharta v Chelčicích nebo sponzoruje nejrůznější sportovní akce v okolí a mnoho dalších. Mezi jeden velmi úctyhodný projekt, který Zemcheba organizuje je akce, která se jmenuje „České jablko dobrý skutek“. Tento projekt se postupně podařilo rozšířit po celé České republice a spočívá v tom, že před vánočními svátky ovocnáři z regionu rozdávají svá jablka do nejrůznějších dětských domovů, dětských ústavů nebo domovů důchodců. Díky této akci se jenom v samotných Jižních Čechách v minulém roce rozdalo okolo 5 až 6 tun jablek, tudíž si dokážete alespoň zhruba představit, kolik tváří se jim před zmíněnými svátky podařilo rozzářit chutným darovaným jablíčkem.
Jak už jednou bylo řečeno, k ovocnářství neodmyslitelně patří i její zpracování a jedním takovým představitelem v Chelčicko-Lhenickém mikroregionu je právě Zemcheba s.r.o. Užívají osvědčené receptury při zpracovávání kvalitního ovoce, které je specifické pouze pro místní oblast. Zároveň se starají o své okolí a nejsou k němu lhostejní. Stojí za to si vážit jejich práce, a když narazíte jejich produkt neváhat a zakoupit jej.