Aplikace sledující ceny potravin poškodí malé obchody i výrobce, uvedly svazy

Aplikace zaměřená na ceny potravin, kterou připravuje ministerstvo zemědělství, by měla negativní dopady na tržby malých obchodů. V dnešním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza. Poukázal na to, že v Řecku, kde se ministerstvo chce inspirovat, souvisí aplikace s regulací cen potravin, přičemž tamní vláda podle něho nastavila maximální ceny části sortimentu.

O plánu na spuštění aplikace, která má spotřebitelům pomoci s orientací v cenách potravin, informoval v sobotu ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). "Možnost mít online aplikaci, která by ukazovala, jaké jsou aktuální průměrné ceny základních potravin, jako to mají třeba v Řecku nebo v Rakousku, je cesta, kterou bychom se chtěli ubírat," řekl. V Řecku podle něj klesla cena potravin o 18 procent.

Prouza však podotkl, že v Řecku vláda zavedla pro dodavatele povinnost nabídnout pětiprocentní slevu u vybraných produktů. Poznamenal také, že aplikace nebo weby porovnávající ceny již v Česku existují.

Podle prezidentky Potravinářské komory ČR Dany Večeřové aplikace poškodí i malé výrobce potravin. Jako příklad uvedla malé pekárny s velkým podílem ruční práce. "Kde jsou tak ceny logicky vyšší," dodala.

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal ve stejném pořadu poznamenal, že o podobném tématu se již diskutovalo i na úrovni Evropské unie. Podotkl, že by se také mohlo debatovat o míře, v jaké se využívají slevové akce. "My jsme se totiž naučili být zemí slevových akcí," dodal.

Autor: ČTK