Za poctivé vánoční cukroví si zákazníci připlatí

Za poctivé vánoční cukroví si zákazníci připlatí

Letošní Vánoce se oproti minulým letům výrazně prodraží. Rostoucí náklady se promítají i do aktuální nabídky vánočního cukroví jihočeských cukrářů. Ceny základních surovin, jako jsou mouka, cukr nebo máslo, se oproti loňskému roku navýšily mnohdy o více než padesát procent. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se cena mouky meziročně zvýšila o více než šedesát procent, ceny másla o polovinu a ceny cukru v současné době atakují i čtyřicetikorunovou hranici za kilogram.

„Produkce cukru je náročná na spotřebu plynu, který v důsledku ekonomických dopadů války na Ukrajině rapidně zdražuje,“ vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda. Do konečné ceny cukru se promítají i zvyšující se náklady zemědělců na produkci cukrové řepy.“ Pěstitelům se zdražily pohonné hmoty, hnojiva, náhradní díly a to vše se jednoduše projevuje v ceně základní komodity,“ dodává ekonom Petr Studnička.

Vysoké ceny mouky, cukru a másla se s příchodem Vánoc dotknou především cukrářů. „Panuje obava z výrazného poklesu poptávky právě po vánočním cukroví,“ uvádí viceprezidentka Asociace kuchařů a cukrářů Helena Flégrová. Ke zdražení museli přistoupit i provozovatelé cukráren v Jihočeském kraji. Ceny oblíbeného cukroví se v letošním roce v jihočeském regionu pohybují kolem 900 korun za kilogram. Majitelka cukrárny u Fabiánů v Ledenicích, Tereza Fenclová peče každoročně více než půl tuny vánočního cukroví. „Cenu za kilogram jsme museli kvůli vstupním nákladům výrazně navýšit a to na 950 korun. Zákazníci si důvody zdražení zřejmě uvědomují, a i přes vyšší cenu oproti loňsku je o cukroví zájem. Kapacitu objednávek máme už nyní z půlky plnou,“ konstatuje cukrářka. Podobnou cenovou nabídku musela letos zavést i rodinná cukrárna Šarlotka v Českých Velenicích, kterou provozuje pan Stanislav Vícha s manželkou. „Naší prioritou je nabízet především výrobky z kvalitních surovin. Tento standard měnit nebudeme. Samozřejmě to má dopad na vyšší cenu cukrovinek. Zákazníkům ale můžeme s čistým svědomím nabízet poctivou chuť, na kterou jsou zvyklí,“ říká pan Vícha. Dobrou zprávou je, že díky přízni spotřebitelů akceptujících vyšší ceny, nemusejí oslovení producenti jihočeského cukroví zatím slevovat z kvality. To potvrzuje i provozovatelka cukrárny SEN v Jindřichově Hradci, paní Šárka Hrdličková. „Pečeme podle rodinných receptur. Gró je především v původu základních surovin. Například bez opravdového másla nikdy nedosáhnete té pravé chuti vánočního cukroví. Zákazníci kvalitu chtějí a zájem o vánoční objednávky je víceméně stejný,“ dodává paní Hrdličková.

Některé cukrárny ale v letošním roce vánoční cukroví vyřadily ze sortimentu. Pečení „na zakázku“ zrušila například cukrářka Jana Vlachová ze Soběslavi. „Příprava několika druhů cukroví je technicky náročnější a při připočtení cen surovin by se letos cena vyšplhala o několik stokorun za kilogram více. Letos se tedy soustředím na výrobu tradičních dortů a zákusků, o které je ze stran zákazníků v průběhu celého roku stále zájem,“ vysvětluje paní Vlachová.“

 

Zdroj: RAK JK