Jihočeské on-line tržiště potravin se chce inspirovat i projektem z Rakouska
Deset nových prodejen každý rok se snaží získat pro své členy hornorakouský spolek Genussland, který nabízí lokální potraviny tamních výrobců. Ročně osloví 1,2 milionu zákazníků, loni eviduje prodeje výrobků za 5,9 milionu eur (asi 147,5 milionu Kč). Na akci Farmářská burza v Českých Budějovicích to 31.5.2022 řekl jednatel spolku Josef Lehner. Se spolkem chce spolupracovat jihočeská agrární komora, která s Jihočeským krajem spustí od září virtuální tržiště potravin, aby podpořila místní zemědělce.
Genussland, jejž v roce 2004 zřídila hornorakouská vláda, již dostal místní výrobky do 525 obchodů. Pronikl i do sítí Billa a Spar. "Existující řetězce, kde jsme už zalistováni, otevírají každý rok několik nových obchodů, do kterých se tak dostaneme automaticky. Potom zcela záměrně oslovujeme i samostatné obchodníky, kteří naše produkty ještě neprodávají. Musí ale splnit určité předpoklady. Důležité je, kolik zákazníků tam za den projde a jak veliká je prodejní plocha," řekl ČTK Lehner.
Ve spolku, projektu hornorakouské vlády na podporu lokálních potravin, je 370 výrobců. Zákazníci nejvíc chtějí nealkoholické nápoje a šťávy, těstoviny, koření, med a maso. Spolek inicioval i vznik nových výrobků pro děti, aby se o místní potraviny zajímaly odmala. Jde hlavně o medové a ovocné pomazánky, džusy, čaje či těstoviny. Spolek pro ně vytvořil i zvláštní dřevěné regály do obchodů.
Spolek dostává ročně od hornorakouské vlády 700.000 eur (asi 17,5 milionu Kč). V posledních letech se podpora nemění. Každý rok se pokouší získat deset nových prodejen. "Moc víc ani nemůžeme dosáhnout, už teď jsme zastoupeni skoro po celém Horním Rakousku," řekl Lehner. Spolek pořádá akce na středních školách, exkurze s obchodníky k výrobcům i semináře pro prodavačky. Zdarma nabízí stojany i regály. Ve spolkové zemi Horní Rakousko žije asi 1,48 milionu lidí. Hlavním městem je Linec.
Jihočeský kraj spustí virtuální tržiště potravin od září. Přes internet na něm budou moci střední školy nakupovat výrobky do jídelen od místních zemědělců. V budoucnosti by kraj rád elektronické tržiště nabídnul i dalším městům. Chce tak zajistit lokální a čerstvé výrobky pro kupující a podpořit místní zemědělce, řekl dříve jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Jako první se zapojí střední školy, které kraj zřizuje. Na jihu Čech jich je přibližně 120 a chodí do nich téměř 19.000 studentů. Časem by se mohly přidat i základní a mateřské školy, sociální ústavy nebo nemocnice. Do tržiště by se mohly zapojit desítky výrobců
Autor: ČTK